Obec Kozárovce

Riešenie rýchlosti v obci

Riešenie rýchlosti v obci
Zodpovedaný starostom

Podnet:

Dobrý deň
Chcel som pridať komentár k podnetu na tému rýchlosť v obci, ale nenašiel som takú možnosť. Takže prvý podnet je skôr technický k webu - pridať možnosť reagovať na podnet (samozrejme pokiaľ je to žiadúce).
Ale hlavne podnet k rýchlosti v obci - bývam na ulici od "malej" COOPky k ihrisku (neoficiálne Športová), táto ulica je dostatočne široká, s obmedzením dopravným značením značkami B34 a B33. Po odstránení spomaľovačov je vlastne táto ulica bez akeéhokoľvek obmedzenia. Dôsledkom týchto úprav je, že niektorý vodiči (spoluobčania) si mýlia túto ulicu s dráhou pre šprinty. Prosím o návrh ako sa vysporiadá OÚ s touto situáciou? (Nakoľko sa jedná o miestnukomunikáciu v správe OÚ tak "štátna" polícia pmôže kontrolu rýchlosti vykonávať na popud správcu komunikácie.).
Ďalším podnetom z mojej strany je situácie na "hlavnej ceste". V zahraničí som videl tzv. "aktívny radar" - prechod pre chodcov so svetelnou signalizáciou. Pokiaľ vozidlo ide rýchlosťou do 50 km/hod tak je na "semafore" zelená (pokym samozrejme tam nie je chodec, ktory stlaci tlacitko), akonalhle vozidlo v danom useku ide rychlostou viac ako 50 km/hod tak na svetelnej signalizacii automaticky naskoci červená. Aj keď sa jedná o komunikáciu v správe VÚC, tak riešenie aktívneho priechodu pre chodcov je finančne menej náročná úprava, najmä vzhľadom na to, že merač rýchlosti na vjazde do obce existuje a je plne funkčný. Myslíte, že by to nebola schodna cesta pre vyriesenie problemov s arogantnymi vodicmi?
Dakujem za vyjadrenie.

Odpoveď:

Dobrý deň.


Na začiatok sa Vám chcem poďakovať, že ste využili túto možnosť na našom web sídle a dali podnet pre starostu. Komentár (reakcia) k podnetu nie je možný a nie je to ani cieľom. Technicky sme to neriešili. Podnet má byť konkrétny od občana a na ten mám odpovedať. Skôr nám išlo a zjednodušenie procesu, aby ste z pohodlia domova mali možnosť dať podnet. Nemusíte chodiť na úrad, alebo si dohadovať stretnutie so starostom.
Ulica na ktorej bývate je vedená v priamom smere a naozaj nezodpovedných vodičov nabáda zvyšovať rýchlosť a tým nedodržiavať dopravné predpisy. Okrem značiek, ktoré ste uviedli je tam ešte osadená značka B31a (najvyššia dovolená rýchlosť). Je to 40 km/h. Takže táto ulica má dopravné a rýchlostné obmedzenie. Spomaľovače boli odstránené na základe verejného zhromaždenia v roku 2007. Výsledkom tohoto zhromaždenia bolo odstránenie spomaľovačov a osadenie dopravných značiek B31a. Rešpektujem výsledok z minulosti. Dopravný inšpektorát budem v tomto smere iniciovať, aby sa zameral na meranie rýchlosti aj na tejto ulici. Rozšíria meranie rýchlosti, keďže v súčasnosti už na hlavnej ulici túto činnosť vykonávajú.
Aktívny radar (teda semafor na prechode pre chodcov s meračom rýchlosti) sme už riešili na riadnom Obecnom zastupiteľstve v marci. Tento podnet dal poslanec a dohodli sme sa, že spoločne v tomto smere podnikneme kroky, aby sme takéto zariadenie mali v centre obci na prechode pre chodcov. Malo by to pomôcť zlepšiť dopravnú situáciu na hlavnej ceste.


Ďakujem.