Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Naša obec

Obec Kozárovce

 

leží na pravom brehu rieky Hron, v nadmorskej výške 185 metrov. Z východnej strany je ohraničená okrajom Štiavnických vrchov a z južnej strany začiatkom Pohronskej pahorkatiny. Obec sa nachádza najsevernejšej časti levického okresu, na hranici okresov Levice, Zlaté Moravce a Žarnovica, tiež na hranici Nitrianskeho a Banskobystrického samosprávneho kraja. V južnej časti katastra rieka Hron prerezávajúca juhozápadný koniec Štiavnických vrchov vytvára špecifický geografický útvar "Slovenskú bránu". Extravilán obce s rozlohou 2182 hektárov je pahorkatinového rázu. Územím obce pretekajú Čaradický, Svätý a Mládežnícky potok. Na toku Čaradického potoka je v katastri obce vybudovaná vodná nádrž slúžiaca na zavlažovanie a športový rybolov.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1075. Názov Kozarovce je zavedený a oficiálne používaný od vzniku prvej Česko-Slovenskej republiky z roku 1918. Od roku 1926 je upravený do dnešnej podoby Kozárovce. K najvýznamnejším udalostiam novodobej histórie obce možno zaradiť roky 1896 keď bola otvorená železničná trať Levice-Hronská Dúbrava a rok 1912 keď bola daná do používania nová železničná trať Kozárovce-Zlaté Moravce, dnes žiaľ bez osobnej dopravy. Boje druhej svetovej vojny zasiahli obec najťažšie pri oslobodení v roku 1945.

Prírodné podmienky umožňujú pestovanie viniča, ktoré vlastne predstavujesevernú hranicu pestovania tejto kultúry v podmienkach Slovenska. Z drevín má v lesných porastoch najvýznamnejšie zastúpenie dub cerový a dub lesný. Z hľadiska plnohospodárskej prvovýroby sú dôležité priaznivé podmienky pre pestovanie obilnín, olejnín a chov dobytka.

Video