Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Matičiar

Mužská spevácka skupina Matičiar


   Súbor vznikol pri príležitosti obnovenia činnosti Miestneho odboru Matice slovenskej v Kozárovciach v roku 1990, kedy na Valnom zhromaždení prvýkrát  verejne vystúpil. Matičiar sa zameriava na piesne ľudové – z Kozároviec a blízkeho okolia, piesne národné, upravené.

   Účinkuje na rôznych kultúrno-spoločenských podujatiach organizovaných Maticou slovenskou, spoločenskými a politickými organizáciami, pri rodinných oslavách, pri rôznych firemných stretnutiach, pri stretnutiach rodákov, spolužiakov, rôznych jubileách a pod.

   Pri príležitosti 15. výročia vzniku, vydal prvé CD s názvom Kozárovské šíre pole“ v spolupráci s ľudovou hudbou Brezina z Trenčína. V spolupráci s ĽH Ponitran pod vedením Mariana Járeka a speváckou skupinou Lúč z Lužianok nahral CD s názvom Vaďila sa síkorka s mlinárom“.

   Súbor má za sebou mnoho vystúpení na festivaloch ako Myjava, Východná, Tekov, Strážnica, Strakonice, Nemecko, Maďarsko, Slovinsko a ďalšie. Nezabudnuteľné sú vystúpenia na celonárodných zhromaždeniach na nám. SNP v Bratislave, Ružomberku a vítanie SR - 1.1.1993 na tom istom námestí. V poslednom čase sa orientuje na spoluprácu so Slovákmi z Maďarska, kde slovenským samosprávam napomáha v ich činnosti a udržiavaní svojej identity. Pravidelne vystupuje v meste Orosláň a meste Dorog. Úzko spolupracuje s FSk Konopa Kozárovce.

   V roku 2007 ako víťaz krajskej prehliadky Nitrianskeho samosprávneho kraja úspešne reprezentoval kraj na celoslovenskej súťažnej prehliadke v Košiciach – Cassovia fest 2007, kde sa umiestnil v zlatom pásme. Pravidelne sa zúčastňuje okresných a krajských prehliadok, kde obsadzuje popredné miesta. V roku 2008 v spolupráci so Slovenskou televíziou úspešne účinkoval v relácii Kapura.

   Vedúcim súboru je Ing. Igor Benčať, hudobný doprovod – akordeón: Ing. Slavomír Baláž, Drahomír Ostrožlík a inštrumentalista Peter Beniačik.

 

Kontakt: Ing. Igor Benčať, tel. 0903259580, e-mail: Igor.Bencat01@gmail.com